veolia-102022

Anjelky predviedli veľký obrat, CBK sa ale stihol spamätať

Autor: Jozef Cyprián

Séria o piate miesto medzi košickými rivalmi CBK a Young Angels ponúka očakávanú drámu a po dvoch víťazstvách hosťujúcich tímov ju rozhodne až sobotňajší tretí duel v Starej jazdiarni.

Hráčky CBK prehrali úvodný duel o päť bodov, no do druhého súboja vykročili v Šaci s očividnou túžbou predĺžiť sériu. Prvú štvrtinu vyhrali 21:9 a do polčasovej prestávke odchádzali s pätnásťbodovým náskokom. Tím „anjelok“ situáciu nezabalil a po prestávke ukázal mladícku energiu a živelnosť. Domáce skóre krôčik po krôčiku otočili a dve minúty pred koncom dokonca viedli o tri body. Skúsenejší tím z Ťahanoviec sa však stihol spamätať včas a koncovku zvládol vo svoj prospech.

Bola to zbytočná dráma,“ rozhovorila sa po prehre 75:80 trénerka Young Angels Hana Jendrichovská. „Ak by sme hrali od začiatku ten druhopolčasový basketbal, tak by sme sa určite nedostali do pätnásťbodového manka. Začali sme však ležérne a hráčky si asi po sobotňajšom víťazstve mysleli, že to pôjde samo. Takto to však nefunguje.

Rozladenie z kolísavosti výkonu svojho tímu neskrýval aj hosťujúci kormidelník Vladimír Karnay. „Čo mám na to povedať? Poniektoré dievčatá pristúpili na hru Angels a začali hrať hurá systém. To je systém pre mládež a nie pre naše vyspelejšie hráčky. Bohužiaľ, bola z toho dráma.“

Prehru v úvodnom stretnutí série pripísal nedostatočnému tréningovému procesu, ktorý prebiehal v minimálnom počte hráčok. „Tušili sme, že to nebude dobré a realita to ukázala. V pondelok sme si niečo povedali na tréningu a dievčatá to plnili v prvom polčase vynikajúco. Potom sa nechali poblázniť. Pokiaľ však bojujeme a trochu sa nám darí streľba, tak by to mohlo dopadnúť dobre,“ skonštatoval Karnay. V druhom polčase odvetného zápasu mu nebolo všetko jedno, no v závere svoj tím upokojil a na tradičnú pozápasovú cigaretku mohol odchádzať ako tak spokojný. „Dievčatá si našťastie dali povedať a upokojili to. Tým pádom to basketbalovo zvládli. Čaká nás tretí zápas a pre košický basketbal je to asi dobré. Tešíme sa na sobotu.

Na gradáciu košickej série sa teší aj Laura Mrázová. Poriadne skomplikovaný utorkový zápas hodnotila zásluhou šťastného konca s úsmevom na tvári.

To je už naša klasika. Začneme dobre, ale potrebujeme záverečnú drámu. Nechali sme si ujsť pekný náskok, ale našťastie sme to zvládli. Je to však poučenie. Po polčase si stále myslíme, že to už máme v suchu a to je chyba. Priznávam, že tam už bol strach o víťazstvo. Našťastie sme sa včas upokojili a strelili potrebné koše,“ odfúkla si hráčka CBK. „Séria si tretí zápas zaslúži. Našim jednoznačným cieľom je piate miesto a vylepšenie vlaňajšieho extraligového maxima. Verím preto, že to v sobotu zvládneme a sezónu ukončíme v dobrej nálade.

Na žlto-modrej strane bolo cítiť rozladenie z viacerých momentov, ktoré mohli mať za následok opačný rezultát. Diskusie vyvolal hlavne neuznaný „buzzer beater“ Emy Szmerekovej, ktorá predviedla vedno s klaksónom končiacim tretiu štvrtinu neskutočnú strelu z vlastnej polovice.

Na to sa ešte radi pozrieme, pretože máme pocit, že to malo platiť. Ema strieľala v čase 0,6 sekundy pred koncom a celkovo sme sa s rozhodcami v niektorých veciach nezhodli,“ podotkla H. Jendrichovská, ktorá sa však nechcela vyhovárať iba na rozhodcov. Young Angels totiž doplatili hlavne na vlažný prvý polčas. „Mali sme problém s doskokom, obranou a za prvých sedem minút sme strelili iba štyri body. Potom sa opäť ukázalo, že ak funguje obrana, tak prídu i body. Vo štvrtej štvrtine nám konečne padli aj trojky a otočili sme zápas. Škoda, že sme nevyužili momentum a záver patril opäť im. Ukázalo sa však, že je to veľmi o našom výkone. Tešíme sa na rozhodujúci zápas do Angels arény (Stará jazdiareň – pozn. redakcie). Verím, že tam nastúpime inak ako dnes a zvládneme to.

„Anjelky“ sa dlho nevedeli chytiť v streľbe spoza perimetra. Očividné bolo predovšetkým trápenie Barbory Bohušovej, ktorá síce nastrieľala slušných trinásť bodov, no z pohľadu trojbodových pokusov to mala 0–7.

Toto nám chýbalo. V sobotu dala šestnásť bodov, teraz to skúšala, ale jednoducho to nepadalo. Sama bola z toho nešťastná, ale sú aj také zápasy, v ktorých vám to nejde,“ zastala sa svojej hráčky Jendrichovská. To, ako sa trojky premieňať majú, naopak predviedla osemnásťročná Martina Maliarová. Spoza perimetra to skúsila dvakrát a v oboch prípadoch bola presná. „To bol majstrovský ťah pána trénera. To dievča nemá nervy. Prišla a bez rozcvičky strelila za päť sekúnd trojku a krátko nato ešte jednu. Dano vie, koho má na lavičke a toto mu vyšlo.

Už tradične veľkou oporou Young Angels bola šestnásťročná Katarína Šedivá. So sedemnástimi bodmi bola najlepšou strelkyňou svojho tímu a k produktivite pridala i jedenásť doskokov.

Mali sme zlý vstup do zápasu, ale potom sme vykročili k veľkému obratu. Možno chýbal kúsok šťastia, pretože na konci nám to nepadlo. Nedá sa nič robiť, máme ešte tretí zápas. Stále nie je nič stratené a musíme sa lepšie pripraviť na sobotu. Lepšie začať i skončiť. Dáme do toho všetko,“ prisľúbila pivotka žlto-modrého tímu.

Rozhodujúci tretí zápas série košických rivalov je na programe v sobotu o osemnástej hodine v Starej jazdiarni.