veolia-102022

Mladé anjelky bojujú na viacerých frontoch

Autor: basket.sk

Po jeho návrate z turnaja mládežníckej medzinárodnej Stredoeurópskej ligy v Šoproni sme sa rozprávali s generálnym manažérom Danielom Jendrichovským, ktorý v rôznych pozíciách pôsobí pri najstarších mládežníckych družstvách YOUNG ANGELS ACADEMY.

Young Angels Košice zažili turbuletný záver roka 2023, extraligovému družstvu hrozil dokonca zánik. Nakoniec ste sa rozhodli dohrať všetky súťaže s výrazne omladeným družstvom. Máme za sebou prvé dva mesiace roka 2024, ako toto rozhodnutie hodnotíte?

"Máme za sebou veľmi náročné dva mesiace. Priznávam, že sme si odhryzli príliš veľké sústo a naložili sme na plecia mladých hráčok toho naozaj mnoho. Od šiesteho februára sme odohrali 4 zápasy v Extralige žien, 5 zápasov v Slovenskom pohári žien, 5 zápasov kategórie U19, 6 zápasov v U17-kach, 4 zápasy v domácej etape MEL/BasketGirls® do 16 rokov a 5 zápasov v Šoproni na MEL/BasketGirls® do 18 rokov.  To je spolu 29 súťažných zápasov, v ktorých sa v našom drese objavilo 32 mladých basketbalistiek. Rekordérkou je Tamara Mandelíková, ktorá zasiahla až do 16-ich stretnutí.

Bolo to únavné nielen fyzicky. Bolo vidieť, že basketbal niektorým dievčatám chvíľami prestal chutiť. Samozrejme sa to prejavilo aj na výsledkoch."

Poďme po poriadku. Viete v krátkosti zrekapitulovať a zhodnotiť pôsobenie v jednotlivých súťažiach? Začnime Extraligou.

"Kalendárny rok sme začali extraligovou výhrou na palubovke BK ŠK UMB Banská Bystrica, kde sme premiérovo hrali s juniorským družstvom a troma staršími – Kamilou Plavnickou (2001), Tarou Rebejovou (2003) a Karin Holomaniovou (2004). V druhom polčase sme dokonca mali na palubovke najmladšiu päticu v histórii extraligy, keď všetky hráčky boli v kadetskom veku (2007 a mladšie).

Ku následnej kontumácii zápasu so Šamorínom sa nebudem vracať. Za naše rozhodnutie, ktoré nás neteší, sme boli Hracou komisiou SBA potrestaní a pokutu sme uhradili. Vzhľadom na okolnosti to bolo jediné riešenie. Táto prehra bez priznania bodu nás posunula do skupiny o 5. až 8. miesto.

Nadstavbu sme začali výborne, keď sme doma zdolali BK AS Trenčín 105:52. Na začiatku februára sme sa aspoň na jeden zápas vrátili do našej domovskej haly a parádne derby proti CBK stálo za to. O výhru 78:73 sa pred zaplnenou halou zaslúžila najmä dvojica Šedivá, Mandelíková. Tretí zápas nám už nevyšiel, keď sme opäť v Šaci podľahli výrazne posilnenému BK ŠK UMB Banská Bystrica 71:90, čím sme si skomplikovali boj o 5. miesto pred play-off."

Družstvo do 19 rokov pôsobí v druhej najvyššej spoločnej súťaži žien, mladých žien a junioriek. Ako sa jeho hráčkam darilo?

"Počas januára sme postupne zdolali vonku BAM Poprad U23, doma BA Čaňa U23 a vyhrali sme aj na palubovke nášho veľkého rivala v Ružomberku. Výhra nad juniorkami liptovského MBK bola našou 13-tou v rade. Premožiteľa sme našli až v Banskej Bystrici, kde nás družstvo domácej Slávie ŠKP U23 rozstrieľalo spoza trojkového oblúka a vymazalo nulu v našej kolónke prehier. Únava našich zvereniek tam dosahovala vrchol, a tak dostal v nasledujúcich zápasoch prednosť zdravotný stav dievčat pred výsledkami. Je veľmi ťažké motivovať hráčky, keď musia absolvovať niekoľko zápasov za týždeň (deň predtým väčšina hrala extraligové derby). Trápili sme sa potom aj v domácom zápase proti mladým ženám CBK, prvých 20 minút sme ešte ako tak zvládli, no po polčase naša obrana stála na doslova hlinených nohách. Druhá prehra v rade nás síce bolela, no stále sme na čele súťaže a už iba teoreticky môžeme prísť o postup na Final4 v kategórii U23."

Prepáčte U23?

"Áno. Postup na záverečný turnaj junioriek do 19 rokov máme istý už od vylosovania súťaže, keďže v súťaži pôsobia iba 4 družstvá. Reglement spoločnej súťaže však umožňuje družstvu do 19 rokov postúpiť aj na záverečný turnaj kategórie mladých žien U23, čo považujeme za ďalší vrchol sezóny. My a ružomberské U19-ky máme postup na dosah, no o zvyšné dve miesta sa strhol tuhý boj, keďže súperiace tímy Slávia ŠKP Banská Bystrica, CBK Košice, MBK Stará Turá, BA Čaňa a BK Slovan Bratislava delí v tabuľke jediná výhra."

Kadetky do 17 rokov postúpili do celoslovenskej nadstavby, ako sa im tam darí?

"V nadstavbe sme zatiaľ premožiteľa nenašli, cez víkend cestujeme do Piešťan a Serede, teda na palubovky družstiev, ktoré by nás mali poriadne preveriť."

Zápasy družstva do 16 rokov sme mali možnosť vidieť naživo na domácom turnaji Stredoeurópskej ligy. Ako sa darilo v Šoproni družstvu do 18 rokov?

"U16 zvládla domáci turnaj nad očakávanie. Vyhrali sme štyri ťažké zápasy a postúpili na záverečný finálový turnaj, kde budeme nasadení ako číslo 1. Skvelé výkony predvádzala najmä Nela Čatlošová, ktorá dominovala pod košmi a jej finálový výkon (34 bodov + 16 doskokov) si zaslúži uznanie.

Práve Nela spoločne s Dankou Hudecovou cestovali minulý víkend do maďarskej Šoprone na druhý turnaj staršej kategórie. Samozrejme s ďalšími hráčkami U18. Po výhrach nad švédskym Norrköpingom, českým Sokolom Hradec Králové, poľkým Sosnovcom a domácim Šopronom nás dokázal zdolať iba minuloročný víťaz DVTK Miškovec vedený Štefanom Svitekom.

Práve náš zápas proti DVTK bol vrcholom turnaja. Polčas sme vyhrali 30:27 najmä zásluhou výbornej obrany, keď sme vypojili najlepšiu hráčku súpera Elizu Fárbás. Tá do veľkej prestávky nezaznamenala ani bod. Do poslednej štvrtiny sme vstupovali za vyrovnaného stavu 42:42. Prvé dve akcie sme premenili na 4 body (46:42) a potom prišlo 6 minút ako zo zlého sna. Súper premenil nasledujúcich 7 striel (trojky 5/5), my sme všetky naše minuli (vrátane 4 trestných hodov), a tak nám súper šnúrou 19:0 odskočil na 46:61. Nepomohli ani dva oddychové časy.

Postup na Final4 sme mali istý, a budeme nasadení ako číslo 2. Spolu s nami postúpili DVTK, Hradec Králové a prekvapujúco aj poľský Sosnovec. Som veľmi spokojný s našou nesebeckou kolektívnou hrou, dievčatá si skoro rovnomerne podelili nielen hrací čas, ale aj body. Bolo vidieť, že sa basketbalom bavia, čo považujem za najdôležitejší výsledok."

S akými ambíciami a cieľmi vstupujete do záverečnej fázy sezóny?

"V Extralige je ťažko si dávať nejaký cieľ, prioritou je dať talentom minúty v ženskej súťaži, no radi by sme si udržali piatu priečku a vo štvrťfinále potrápili ŠBK Šamorín. No ľahké to nebude, trikrát cestujeme k súperom a potrebujeme minimálne dva zápasy vyhrať. Na derby proti CBK sa opäť vrátime do Starej jazdiarne, čo môže opäť zaplniť halu.

S U19-tkou si chceme udržať prvé miesto a vybojovať si tak právo organizácie záverečných turnajov do 19 a do 23-rokov. To isté sa týka aj U17.

V MEL/BasketGirls® pocestujeme na záverečné turnaje s cieľom potvrdiť finálové ambície v oboch kategóriách a radi by sme náš minuloročný bronz vylepšili."