veolia-102022

Oslabené Čajky ušli zo žlto-modrej lopaty

Autor: Jozef Cyprián

Basketbalistky Young Angels Košice mali na dosah ruky najcennejšie víťazstvo sezóny. V dramatickom a nesmierne vyrovnanom stretnutí s vicemajstrom z Piešťan viedli minútu pred koncom štvrtej štvrtiny o tri body a mali hneď niekoľko šancí na definitívne pochovanie šancí favorita.

Potom však prišla séria chýb, ktoré dokázali skúsenejšie Čajky potrestať. Najprv nerozohrala v súlade s pravidlami spod vlastného koša Vanda Kozáková, potom nepremenila Allison Le Claire ani jeden z dvoch trestných hodov a do tretice prehodila Sára Majorošová rozohrávku spod koša Piešťan tak nešťastne, že sa lopta dostala cez polovicu ihriska. Práve v týchto chvíľach sa ukázal skúsenosti Američanky Jessicy January, ktorá piatimi bodmi skóre otočila a hoci poslala dve sekundy pred koncom zápas do predĺženia Le Claire, v ňom už neviedli Anjelky ani raz.

Pred začiatkom zápasu by som takýto priebeh a takýto výsledok brala. Počas stretnutia sme však videli, že na to máme. Piešťany prišli so siedmimi hráčkami a my sme to využili len 98%. Dve chyby zo záveru nás stáli víťazstvo,“ zhodnotila tesnú prehru 72:75 po predĺžení trénerka Young Angels Košice Zuzana Žirková. Nezvládnutý záver podľa nej nebol spôsobený nedostatkom skúseností, ale chybami, ktoré sa vysvetľujú iba ťažko. „Dievčatá o tých chybách vedia a určite ich mrzia. Dali však do toho srdce a ja im za to ďakujem.“ V košických hráčkach sa po prehre miešali pocity sklamania a hrdosti.

Určite sme mali na víťazstvo,“ povzdychla si rozohrávačka Sára Majorošová, ktorá hrala výborný zápas. K šestnástim bodom pridala aj dva doskoky a štyri asistencie. “Som rada, že mi to padalo, ale je to kolektívny šport a podstatné je, že sme hrali ako tím. Škoda, že nám tam nepadla tá strela navyše. Tá posledná minúta bola ťažká a napínavá. Sme však mladý tím a práve takéto skúsenosti nás posúvajú ďalej. Verím, že nabudúce to zvládneme lepšie. Ja som na náš tím pyšná.

Na strane Piešťan sa citeľným spôsobom prejavila rozsiahla maródka. Čerstvo vydatá Katarína Tetemondová sledovala zápas iba zo striedačky a tréner Richard Kucsa nemal k dispozícii ani Kanaďanku Yasmine Bidikuindilu, Chorvátku Mateu Tadič a ďalšie tri slovenské hráčky.

Limituje nás to v tréningovom procese i v zápasoch,“ podotkol Kucsa. „Keď sa zápas rozhodne v predĺžení, tak je to spravidla o jednej lopte. Bola to veľká dráma. Košice mali svoju šancu, ktorú nevyužili. Potom sme ju mali my a vyhrali sme. Je to však taká šťastná výhra.

V dramatickom závere sa však predsa len ukázali väčšie skúsenosti na strane vicemajstra. „Iste, máme skúsenejšie hráčky, ale boli preťažené a nemal ich kto prestriedať. Aj my sme urobili školácke chyby. Na konci sme mali zafaulovať a nechali sme tam otvorenú strelu. Uznávam však, že dievčatá to v takomto počte nemali ľahké a k víťazstvu im preto gratulujem.

Sedemčlenná piešťanská ekipa navyše dohrávala predĺženie bez vyfaulovanej dvojice Jessica January – Ema Mihaljevičová.

Dá sa povedať, že sme ušli hrobárovi z lopaty, ale odohrať zápas so siedmimi hráčkami je veľmi namáhavé. Za toto víťazstvo sme teda vďačné. Takéto vyrovnané zápasy sú užitočné pre obe strany a je dobré, že sme to zvládli,“ odfúkla si kapitánka Dominika Deptová. „Radšej vyhrávam zápasy o dvadsať bodov, ale pravou je, že takéto víťazstvá sú veľmi cenné. Obzvlášť teraz, keď sa trápime s maródkou. Hráme streda-sobota a v tomto oklieštenom zložení to chce sebazaprenie. Aj to je však šport.

Piešťanský tím nepricestoval do Košíc v najsilnejšej zostave, no citeľné straty utrpeli v poslednom čase aj Anjelky. Košický káder opustili Američanka Kahlia Lawrence, Beáta Jassová a Eva Filičková sa rozhodli pre civilné zamestnanie a ďalšia pivotka Denisa Blanárová je dlhodobo zranená. Šancu v zostave tak dostali viaceré mladé hráčky a absolútny extraligový debut zažila Vanda Mária Kristlová.

Bolo to celkom ťažké, ale čakala som to horšie. Mala som obrovský stres, ale ten na ihrisku opadol,“ pousmiala sa mladá pivotka, ktorej premiérový príchod na palubovku vyvolal silnú odozvu v radoch juniorských spoluhráčok na tribúne. „Sú veľmi zlaté a ďakujem im za podporu. Škoda len, že sme nevyhrali. Mali sme na nich, ale Piešťany majú kvalitné hráčky, ktoré dávali body vtedy, keď mali.

Pravdivosť týchto slov potvrdzuje i fakt, že zámorské hráčky January a Hamilton-Carter zaznamenali 25, resp. 16 bodov. Košičanky sa na to snažili odpovedať kolektívnym výkonom, no ruka, ktorá by premenila rozhodujúcu strelu, napokon chýbala.