veolia-102022

Good Angels krok od obhajoby, vo finále opäť proti Rige (aktualizované)

Autor: Marek Grondžel

Po roku si basketbalistky Good Angels zopakujú účasť vo finálovom súboji Východoeurópskej ligy žien (EEWBL). Obhajkyne vlaňajšieho prvenstva z Košíc sa v semifinálovom stretnutí poriadne pohrali so psychickou odolnosťou svojich trénerov i fanúšikov, no napokon vyradili švédsky tím UDOMiNATE Basket a v repríze minuloročného finále sa stretnú s lotyšským kolektívom TTT Riga.

Umeå UDOMiNATE Basket /Švéd./ – GOOD ANGELS Košice 69:74 (14:22, 28:39, 58:59)

Umeå: Brown 19 /3 trojky, 9 doskokov/, Koop 11, Begić 10 /16 doskokov/, Kvederavičiuté 6, Hansson 2 (Mazionyté 18, Edholm 2, Elvbo 1). Tréner: J. Enjebo

Good Angels: Peters 14, Jurčenková 12, Žirková /10 doskokov/ a Morris po 10, Páleníková 5 (Bálintová 9, Stehlíková 8 /8 doskokov/, Šarauskaité 4, Deptová 2, Theiner 0). Tréner: P. Jankovič

trojky: 6/21 – 7/18, TH: 15/19 – 15/17, fauly: 21 – 20, štvrtiny: 14:22, 14:17, 30:20, 11:15

Výkonu „žlto-modrých“ v prvom polčase by sme mohli vytknúť len absolútne drobnosti, ale vo všeobecnosti si za úvodných 20 minút zaslúžia pochvalu. Hlavne za úsek od tretej do konca ôsmej minúty otváracej štvrtiny, keď z priebežných 4:8 otočili na 22:8. Na veľkú prestávku napokon východniarky odchádzali s náskokom 11 bodov (39:28).

Ani úvod druhej polovice stretnutia nenaznačil, že sa schyľuje k veľkej dráme. Hráčky Good Angels duel kontrolovali a v polovici jeho 23. minúty viedli nad švédskym tímom o 16 bodov (48:32). Zvyšnú časť tretieho dejstva však 14-násobný slovenský šampión nezvládol. Najmä v jeho obrane sa objavovalo nezvyčajne vysoké množstvo netesností, z ktorých pramenilo 30 (!) bodov inkasovaných za 10 minút.

Severanky sa nielen dostali „do zápasu“, ale na malú chvíľu aj do vedenia (56:55 a 58:55). Našťastie však Košičanky nespanikárili. Ešte v tretej štvrtine späť na ich stranu naklonili misky váh Dominika Deptová s Barborou Bálintovou, no a v záverečnej časti hry „žlto-modré“ vyťažili maximum zo svojich predností – defenzívnej precíznosti, ofenzívnej rozvahy a väčšej skúsenosti.

Po triumfe 74:69 teda celok Good Angels Košice postúpil do nedeľného finále,

ktoré sa začne o 14.00 hodine Stredoeurópskeho času (SEČ) a v našich zemepisných šírkach ho bude možné sledovať prostredníctvom on-line streamu SPORTACENTRS.COM TV. Jeho súperom bude hostiteľ vyvrcholenia tretej edície EEWBL – tím TTT Riga, ktorý v druhom semifinále pohodlne zdolal ruské Dinamo Moskva.

TTT Riga /Lot./ – Dinamo Moskva /Rus./ 82:58 (31:15, 48:30, 63:44)

Riga: Peddy 12, Malott 11, Krastina 9, Basko a Stewart po 6 (Kreslina 13, Priede 8, Eglite a Veidere po 6, Eibele 5, Pilabere a Gulbe 0). Tréner: M. Zibarts

Moskva: Razheva 20, Lang 10, Allen 9, Chistiakova 6, Vorobeva 0 (Kuzmenkova 7, Korovushkina 4, Riabova 2, Mazur a Shomodi 0). Tréner: A. Dolopchi

trojky: 10/26 – 1/12, TH: 18/22 – 13/23, fauly: 21 – 23, 5 faulov: 36. min.  A. Gulbe, 37. min. A. Malott – 24. min. L. Allen, 32. min. A. Razheva, štvrtiny: 31:15, 17:15, 15:14, 19:14