veolia-102022

Pohár sa vracia do Košíc

Autor: Marek Grondžel

Infarktová dráma. Úspešný reparát. Napokon šťastná trinástka. Finále tohtoročnej edície Slovenského pohára basketbalistiek prinieslo duel, ktorého priebeh i rezultát sa v klubových kronikách oboch aktérov bude (svojim spôsobom) určite vynímať. Pre nestranných pozorovateľov bude dozaista najdôležitejší fakt, že po ročnej pauze sa na „pohárový trón“ vrátil celok Good Angels Košice.

Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS Košice 61:62 (17:15, 32:33, 50:45)

Piešťany: Zohnová 13, Mikulášiková, Bartáková, Podrug /9 doskokov/ a T. Páleníková po 10 (Smith /8 doskokov/ a Slamová po 4, Jakubcová, Dudášová a Kašpárková 0). Tréner: M. Pospíšil

Good Angels: Jurčenková 18 /9 doskokov/, Žirková 9, Morris 6, Peters 5, M. Páleníková 0 (Bálintová 11, Šarauskaité 6, Stehlíková 4, Sverrisdóttir 2, Deptová 0). Tréner: P. Jankovič

trojky: 3/15 – 1/9, TH: 10/11 – 13/20, fauly: 22 – 20, štvrtiny: 17:15, 15:18, 18:12, 11:17

Prvá polovica finálového duelu sa niesla v absolútne vyrovnanom duchu. Na strane hostiteliek bolo zrejmé, že by chceli súperky nachytať na hruškách podobným spôsobom, ako v štyri dni starom extraligovom súboji. Naopak, hosťujúci tím sa snažil urobiť všetko pre to, aby sa podobný scenár tentoraz neopakoval. Summa summarum – po dvadsiatich minútach bol stav duelu 32:33.

Vstup do druhého polčasu a aj celá tretia štvrtina vyzneli pozitívnejšie pre v tej chvíli ešte stále aktuálneho držiteľa pohára. Piešťanský kolektív dokázal trestať zaváhania Košičaniek, ktoré sa v tejto fáze stretnutia zvádzali doslova zúfalý boj s vlastnou streleckou nemohúcnosťou. Tá ich trápila až do predposlednej minúty, keď sa na Považí udialo to najpodstatnejšie.

Celé to 58 sekúnd pred koncom začala Devereaux Peters, ktorá vôbec prvým úspešným trojkovým pokusom „žlto-modrých“ v tomto zápase definitívne zlikvidovala 7-bodový náskok, s ktorým domáce vstupovali do záverečnej dvojminútovky – 59:59. Lavička Čajok reagovala oddychovým časom, ktorý však v útoku želaný efekt nepriniesol.

Po tímovej porade Good Angels sa lopty zmocnila Barbora Bálintová, ktorej prienik len za cenu faulu 25 sekúnd pred koncom duelu zastavila Jenna Smith a jedna premenená šestka poslala Košičanky po dlhšom čase do vedenia – 59:60. Následne bol domácemu celku v rozpore s pravidlami udelený tretí oddychový čas v poslednej dvojminútovke štvrtej štvrtiny (prvý mali v čase 38:11, druhý 39:02).

Logicky, no taktiež nesprávne, sa hra nanovo rozbehla na obrannej polovici východniarok, ktorých obranu necelú štvrťminútu pred sirénou prekonala Emilija Podrug a za stavu 61:60 dráma na Považí pokračovala oddychovým časom hosťujúceho kolektívu. A ten bol predzvesťou troch infarktových momentov, ktoré prišli hneď po ňom.

O prvý sa postarala Barbora Bálintová, ktorá si v poslednej chvíli svoj prienik obranou Čajok rozmyslela, namiesto zakončenia chcela prihrávať, no šesť sekúnd pred finišom opustila hraciu plochu. Na lavičke Piešťan sa už-už začali oslavy, ktoré však nepochopiteľnou rozohrávkou na nikoho „uťala“ Terézia Páleníková. Lopta sa vrátila pod kôš domácich, odkiaľ Barbora Bálintová našla Anku Jurčenkovú – 61:62.

Záverečnú snahu Piešťan o zvrat taktickým faulom na Lenku Bartákovú prerušila Barbora Bálintová dve sekundy pred klaksónom. Spolu s ním prišiel následne trojkový pokus Terézie Páleníkovej z ťažkej a nepripravenej pozície, ktorý už beh dejín zmeniť nedokázal. Čajky tak triumf v Slovenskom pohári neobhájili, naopak do klubovej vitríny Good Angels putuje už 13. trofej za víťazstvo v tejto súťaži.

Prehľad doterajších víťazov Slovenského pohára basketbalistiek (v ére samostatnosti SR):

1994/1995: Sporiteľňa Bratislava
1995/1996: Spartak SAM Myjava
1996/1997: SIPOX Ružomberok
1997/1998: TORY Košice
1998/1999: Spartak SAM Myjava
1999/2000: CBK Cassovia Bardejov
2000/2001: CBK Cassovia Bardejov
2001/2002: Slovan Bratislava