veolia-102022

Finiš prišiel neskoro

Autor: Marek Grondžel

Prvý duel novej sezóny Európskeho pohára FIBA nerozohrali basketbalistky Good Angels Košice vôbec zle. Ešte lepšie ho v tureckom Mersine dokázali zavŕšiť, no aj napriek tomu sa víťazstva nedočkali. Prehra o šesť bodov ich však dlho mátať nemôže, pretože už o týždeň ich čaká duel na palubovke ruského Jeniseju Krasnojarsk, ktorý v prvom kole triumfoval v Ružomberku po výsledku 87:64.

Mersin BSB – GOOD ANGELS Košice 76:70 (18:15, 39:33, 61:44)
Mersin: Hartley 24, Thomas /9 doskokov/ a Cadjo po 13, Gajić 10 /8 doskokov/, Yalcin 2 (Oral 8, Colakoglu 4, Tasci 2, Yararbas 0). Trénerka: O. Sencan
Good Angels: Jurčenková 21 /7 doskokov/, Žirková 14, Morris 11, Páleníková 3, Peters 0 (Stehlíková 17, Theiner a Deptová po 2, Bálintová /11 asistencií/ a Šarauskaité 0). Tréner: P. Jankovič
trojky: 6/18 – 5/11, TH: 16/21 – 7/9, fauly: 12 – 21, 5 faulov: 40. min. M. Páleníková (Good Angels Košice), štvrtiny: 18:15, 21:18, 22:11, 15:26

Úvod stretnutia bol očakávane opatrný a z pohľadu vývoja skóre do polovice 3. minúty aj vyrovnaný (6:7). Potom však prišla 8-bodová šnúra, ktorá však, našťastie, nemala na „žlto-modré“ negatívny vplyv. Naopak, efektívnou stíhacou jazdou sa im toto manko minútu pred prvou prestávkou podarilo zmazať aj s prispením dvoch zásahov Romany Stehlíkovej (15:15).

Síce do druhého dejstva vstupovali Košičanky so stratou troch bodov, ktorá na začiatku štvrtiny zvýšila na päť, no v ďalších minútach to bol práve slovenský majster, kto mal vo vyrovnanom a dramatickom pokračovaní duelu mierne navrch. Záverečné dve minúty polčasu však hráčkam Good Angels nevyšli, tento úsek prehrali 2:9 a po obrátke ich čakalo ďalšie bodové doťahovanie sa na súperky.

Ako sa však v závere ukázalo, tak polčasové 6-bodové manko malo na záverečný rezultát väčší vplyv, ako by si košický tím želal. Zhruba v polovici tretieho dejstva ho síce východniarky takmer eliminovali (43:40), no vzápätí prišla ich ďalšia strelecky hluchá pasáž, po ktorej sa náskok domácich z prelomu polovíc zápasu zdvojnásobil (52:40).

Takýto vývoj hostiteľky doslova „nakopol“ a v 34. minúte sa košickému družstvu vzdialil už na 21 bodov (71:49). Štrnásťnásobný slovenský šampión však zápas nezabalil. O víťazstvo už síce nebojoval, ale hráčky v žlto-modrých dresoch spravili všetko pre to, aby novembrový odvetný duel na ich domácej palubovke nebol len formalitou. A to sa im stiahnutím manka na konečných 6 bodov určite podarilo.

Anna JURČENKOVÁ (pivotka GOOD ANGELS Košice):
„Som smutná a sklamaná, pretože sme tu mohli vyhrať. Žiaľ, v našej hre sa objavilo niekoľko úsekov, v ktorých sme doslova zlyhali a to domáce dostalo na koňa. Na druhej strane som však šťastná za to, akú morálnu silu sme v závere predviedli. Bojovali sme až do úplného konca a som presvedčená, že v domácej odvete potvrdíme, že to nebol márny boj.“

Peter JANKOVIČ (hlavný tréner GOOD ANGELS Košice):
„Ťažko sa toto stretnutie hodnotí. Ak by som za konkrétne úseky hry dievčatá skritizoval, tak určite by to nebolo neopodstatnené. Aj záver potvrdil, že súper zdolateľný bol. Ale tá koncovka bola predovšetkým o našich dievčatách. Nevzdali to a dreli tak, že súperovi dokonale pokazili radosť z výhry, no a nám zvýšili chuť do práce pred ďalšími zápasmi.“